A birtokháborítástól számított egy éven belül kezdeményezhető a jegyzői birtokvédelem, amely a birtoklás tényén alapul, ebben az esetben a birtokosnak csak azt kell bizonyítania, hogy birtokban volt és a birtokot tőle jogellenesen elvonták, illetve birtoklását zavarták.
Birtokháborítás esetei:
-
Birtokos megfosztása a dologtól úgy, hogy a birtokháborító a dolog felett a hatalmat magának megszerzi
-
Birtoklásban való zavarás, amely nem vonja el a dolog feletti hatalmat a birtokostól, de megakadályozza abban, hogy e hatalmat zavartalanul gyakorolja
Jogosultak köre
Az eljárásban résztvevő személyek:
Természetes vagy jogi személy. Birtokvédelmet kérő: Kérelmező, akivel szemben a birtokvédelmet kérik: Ellenérdekű fél.
A fél helyett törvényes képviselője, vagy az általa vagy törvényes képviselője által teljes bizonyító erejű magánokiratban vagy közokiratban meghatalmazott cselekvőképes személy, továbbá a fél és képviselője együtt is eljárhat.
Mit kell tennie?
A birtokvédelmi kérelmet annál a jegyzőnél lehet írásban, elektronikusan vagy szóban előterjeszteni, amelynek illetékességi területén a birtoksértő magatartás megvalósul. A szóban előterjesztett kérelmet írásba kell foglalni.
A kérelem tartalmazza:
-
a birtokvédelmet kérő nevét, lakcímét vagy székhelyét, továbbá aláírását vagy elektronikus formában benyújtott kérelem esetén annak az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény szerinti hitelesítését,
-
annak a félnek a nevét, továbbá lakcímét vagy székhelyét, akivel szemben a birtokvédelmet kérik (a továbbiakban: ellenérdekű fél),
-
a birtokvédelmi eljárás megindításának alapjául szolgáló tényállás ismertetését, – ideértve a cselekmény leírását –, a birtokvitával érintett dolog megjelölését,
-
a jegyző illetékességét megalapozó tények megjelölését, a birtoksértő magatartás elkövetésének helyére történő utalást,
-
a birtoksértés időpontjára történő utalást,
-
a jegyző döntésére irányuló kifejezett kérelmet.
A kérelem előterjesztésével egyidejűleg a birtokvédelmet kérő benyújtja a kérelemben foglaltak igazolására szolgáló bizonyítékokat, és képviselő eljárása esetén csatolja a meghatalmazást.
A kérelem természetes személy ügyfél részéről benyújtható személyesen is. A jogszabály alapján elektronikus ügyintézésre kötelezett ügyfelek kérelmüket elektronikus űrlapon az E-Önkormányzati Portálon keresztül nyújthatják be az ASP-IGAZ-BIRT-2018 számú "Birtokvédelmi kérelem" című nyomtatvány megküldésével.
Határidők
Az eljárási határidő a benyújtott kérelem jegyzőhöz történő megérkezését követő napon kezdődik. A birtokvédelmi eljárást a jegyző tizenöt napon belül folytatja le.
A birtokvédelmi eljárást a jegyző harminc napon belül folytatja le, ha az eljárás során tolmács kirendelése válik szükségessé. A jegyző a kérelmet és a csatolt bizonyítékokat az eljárási határidő megkezdődésétől számított három napon belül nyilatkozattétel céljából saját
kézbesítője útján vagy személyesen átadott iratként kézbesíti, illetve elektronikusan vagy postai úton hivatalos iratként megküldi az ellenérdekű félnek.
Az eljárási határidőbe nem számít bele:
-
a jegyzői megkeresés hivatalos iratként való postára adásának napjától annak kézbesítéséig vagy a megkeresés jegyzőhöz történő visszaérkezéséig terjedő időtartam,
-
bekezdésében foglalt jegyzői megkeresés kézbesítésétől az ellenérdekű fél nyilatkozatának megtételéig vagy az ellenérdekű fél írásbeli nyilatkozatának jegyzőhöz történő megérkezéséig terjedő legfeljebb nyolc napos időtartam.
Benyújtandó dokumentumok
-
Kérelem kötelező tartalmi elemekkel, amelyekre vonatkozóan a birtokvédelmet kérőnek nyilatkoznia kell, ellenkező esetben a kérelem elutasításra kerül, hiánypótlásra nincs lehetőség. Az elektronikus ügyintézésre nem kötelezett ügyfelek részéről nem kötelező formanyomtatványon.
-
Bizonyítékok, nem kötelező, de a birtokvédelmet megadó határozat kiadása érdekében feltétlenül ajánlott.
Az elektronikusan benyújtható űrlap az E-Önkormányzati Portálon került publikálásra.
A portálra való belépés és az "Ügyindítás" gombra kattintás után az űrlapkeresőbe írja be az űrlap nevét (Birtokvédelmi kérelem), vagy az "Ágazat"-nál válassza ki az "Általános vagy egyéb igazgatási ügyek" lehetőséget, valamint az "Ügytípus"-nál a "birtokvédelem" lehetőséget!
A talált űrlapok listájából a megfelelő űrlap "Online kitöltés" gombjára kattintva töltődik be a kívánt űrlap.
Fizetési kötelezettség
Az eljárás költség- és illetékmentes.
Eljáró szerv
Erzsébeti Közös Önkormányzati Hivatal Jegyzője
Felettes szerv/jogorvoslat
A jegyző határozatával szemben közigazgatási úton jogorvoslatnak helye nincs, ellenben az a fél, aki a jegyző határozatát sérelmesnek tartja, a határozat kézbesítésétől számított tizenöt napon belül az illetékes bíróságtól a másik féllel szemben indított perben kérheti a határozat megváltoztatását.
A birtokvédelmi határozatban foglaltak végrehajtását a jegyző foganatosítja. A végrehajtási eljárásban a másodfokú és felügyeleti szerv a Baranya Vármegyei Kormányhivatal.