A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapításának célja annak igazolása, hogy a gyermek szociális helyzete alapján jogosult ingyenes vagy kedvezményes intézményi gyermekétkeztetés és hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzet fennállása esetén a szünidei gyermekétkeztetés, pénzbeli támogatásnak, és a külön jogszabályban meghatározott egyéb kedvezményeknek az igénybevételére.
Jogosultak köre
A gyermek szülője, vagy más törvényes képviselője, illetve a nagykorú kérelmező.
Mit kell tennie?
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény megállapítása iránti kérelmet e célra rendszeresített formanyomtatványon az Erzsébeti Közös Önkormányzati Hivatalhoz kell benyújtani.
Kötelezettségmulasztás
Az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőt kötelezni kell a pénzbeli ellátás visszafizetésére.
Határidők
Ügyintézés határideje:
Sommás eljárás szabályai szerint - amennyiben a hiánytalanul előterjesztett kérelem és mellékletei, valamint a hatóság rendelkezésére álló adatok alapján a tényállás tisztázott és nincs ellenérdekű ügyfél - 8 nap.
Teljes eljárás esetén - amennyiben a sommás eljárás szabályai közül bármely feltétel nem áll fenn - 60 nap.
A teljes eljárás során az ügyintéző határidőbe nem számít be az eljárás felfüggesztésének, szünetelésének és az ügyfél mulasztásának vagy késedelmének időtartama
Jogorvoslat benyújtásának határideje:
A határozat, önállóan fellebbezhető végzés kézhezvételétől számított 15 nap.
Benyújtandó dokumentumok
- Az e célra rendszeresített formanyomtatvány (kérelem) a megfelelő igazolásokkal együtt.
Személyes megjelenés esetén:
- Érvényes személyazonosításra alkalmas fényképes okmány (személyazonosító igazolvány, útlevél vagy vezetői engedély).
- Lakcímet igazoló hatósági igazolvány.
Továbbá a kérelemhez mellékelni kell:
- A család jövedelmének igazolását, a jövedelem típusától függően.
- Igazolást a gyermektartásdíj összegéről.
- A gyermek elhelyezése vagy ideiglenes hatályú elhelyezése, valamint a gyámrendelés tárgyában hozott bírósági, illetve gyámhatósági döntést.
- Ha a szülői felügyeletet együttesen gyakorolni jogosult különélő szülők megállapodnak abban, hogy a jövőre nézve a szülői felügyeletet egyikőjük gyakorolja a gyámhivatal e megállapodásukat - kérésükre - jegyzőkönyvben rögzíti, ez esetben e jegyzőkönyvet is csatolni kell.
- Nagykorú gyermek esetében a tanuló vagy hallgató számára az oktatási igazolványokról szóló kormányrendelet szerint a közreműködő intézmény által a tárgyidőszakra kiadott, érvényesítő matricával ellátott diákigazolvány másolatát vagy a közreműködő intézmény által kiadott, a diákigazolványra való jogosultságról szóló igazolás másolatát a nappali oktatás munkarendje szerint fennálló tanulói vagy hallgatói jogviszonyról.
A családbafogadó gyámul kirendelt hozzátartozó igazolását arról, hogy az alábbi ellátások valamelyikében részesül:
- nyugellátásban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban, átmeneti bányászjáradékban, megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban, időskorúak járadékában vagy olyan egyéb ellátásban részesül, amely a nyugellátások és egyes más ellátások emeléséről szóló kormányrendelet hatálya alá tartozik.
A család tagjainak jövedelemigazolását az alábbiak szerint kell benyújtani:
- A havi rendszerességgel járó - nem vállalkozásból, illetve őstermelői tevékenységből (a továbbiakban együtt: vállalkozás) származó - jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap jövedelem.
- A nem havi rendszerességgel szerzett, illetve vállalkozásból származó jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelem egyhavi átlagát azzal, hogy az előbbi számításnál azon hónapoknál, amelyek adóbevallással már lezárt időszakra esnek, a jövedelmet a bevallott éves jövedelemnek e hónapokkal arányos összegét kell beszámítani.
- Ha a vállalkozási tevékenység megkezdésétől eltelt időtartam nem éri el a 12 hónapot, akkor az egyhavi átlagos jövedelmet a vállalkozási tevékenység időtartama alapján kell kiszámítani.
Fizetési kötelezettség
Az eljárás illetékmentes.
Eljáró szerv
Erzsébeti Közös Önkormányzati Hivatal
Felettes szerv/jogorvoslat
Baranya Vármegyei Kormányhivatal.
A jogorvoslatot a határozat, az önállóan fellebbezhető végzés kézhezvételétől számított 15 napon belül az Erzsébeti Közös Önkormányzati Hivatalhoz lehet illetékmentesen benyújtani.
A fellebbezést indokolni kell. A fellebbezésben csak olyan új tényre lehet hivatkozni, amelyről az elsőfokú eljárásban az ügyfélnek nem volt tudomása, vagy arra önhibáján kívül eső ok miatt nem hivatkozott.
Az eljárás költség-és illetékmentes.
Vonatkozó jogszabályok
- A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény.
- A gyermekvédelmi és gyámügyi feladat- és hatáskörök ellátásáról, valamint a gyámhatóság szervezetéről és illetékességéről szóló 331/2006. (XII. 23.) Korm. rendelete.
- A gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelete.
- Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény.
- Magyarország tárgyévi központi költségvetésről szóló törvény.
- A pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006.(III.27.) Korm.rendelet.
- Az oktatási igazolványokról szóló 362/2011. (XII.30.) Korm. rendelet.
Vonatkozó jogszabályok
- Sommás eljárás: sommás eljárásnak van helye, ha a hiánytalanul előterjesztett kérelem és mellékletei, valamint a hatóság rendelkezésére álló adatok alapján a tényállás tisztázott és nincs ellenérdekű ügyfél. Az ügyintézési határidó sommás eljárásban nyolc nap.
- Teljes eljárás: ha a hatóság megállapítja, hogy sommás eljárás szabályai közül bármely feltétel nem áll fenn (pl.: hiányosan nyújtották be a kérelmet), a sommás eljárás szabályait mellőzi. A hatóság ebben az esetben az ügyet teljes eljárásban intézi el. Az ügyintézési határidő teljes eljárásban hatvan nap.
- Törvényes képviselő: a szülői felügyeletet közösen gyakorló mindkét szülő, a szülői felügyeletet egyedül gyakorló egyik szülő, a gyám és a gondnok.
- Egyedülálló: a rendszeres kedvezmény igénylése szempontjából egyedülálló az a személy, aki hajadon, nőtlen, özvegy, elvált vagy házastársától külön él és nincs élettársa.
- Vagyon: alatt azt a hasznosítható ingatlant, járművet, továbbá vagyoni értékű jogot kell érteni, amelynek egy főre jutó értéke a gyermeket gondozó családban külön-külön számítva a szociális vetítési alap összegének húszszorosát, vagy együtt számítva a szociális vetítési alap összegének hetvenszeresét meghaladja, azzal, hogy nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben a szülő vagy a tartásra köteles más törvényes képviselő életvitelszerűen lakik, az a vagyoni értékű jog, amely az általuk lakott ingatlanon áll fenn, továbbá a mozgáskorlátozottságra vagy tartós betegségre tekintettel fenntartott gépjármű.
- Tartós betegség: azon kórforma, amely a külön jogszabályban meghatározott magasabb összegű családi pótlékra jogosít.
- Fogyatékos gyermek, fiatal felnőtt: a gyermekvédelmi pénzbeli és természetbeni ellátások tekintetében a külön jogszabályban meghatározott magasabb összegű családi pótlékra jogosító fogyatékosságban szenvedő gyermek, fiatal felnőtt.
- Lakcím: az a bejelentett lakóhely vagy tartózkodási hely, ahol kérelmező életvitelszerűen lakik, ennek megállapítása szempontjából a személyiadat- és lakcímnyilvántartás adatai irányadóak.